Служба в резерві

24 Грудня 2020р. / 18:51
  1. Що таке служба у військовому резерві?

 У мирний часгромадяни України в добровільному порядку укладають контракти з командирами військових частин про проходження служби у військовому резерві, проходять підготовку на навчальних зборах у складі штатних підрозділів під час активних практичних навчань, тренувань.

В особливий період до військового оперативного резерву в обов’язковому порядку зараховуються військовослужбовці, після їх звільнення з військової служби, які за своїми морально-психологічними характеристиками та станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві (військової служби). Для ЗС Українице дозволяєне допустити втрати обліку підготовлених людських ресурсів, які брали безпосередню участь у бойових діях, що в свою чергу, дозволяє зберегти накопичений бойовий потенціал підрозділів приписавши цих осіб (резервістів) до відповідних підрозділів.

В останні роки в ЗС України впроваджено систему підготовки резервістів. Особливістю навчальних зборів резервістів є те, що вони проводяться: в складі бойових бригад лише під час заходів їх бойового злагодження, а також на базі навчальних центрів (курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації).

Призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється з оголошенням загальної мобілізації або за окремим рішенням Президента України в ході часткової мобілізації.

Час прибуття резервіста до військової частини (підрозділу) з моменту його оповіщення визначається – одна доба. Це дозволить у випадку відкритої агресії противника сформувати підрозділи з підготовлених, маючих бойовий досвід резервістів. Військові частини, за рахунок їх доукомплектування резервістами, будуть готові у стислі терміни до виконання завдань без додаткового та тривалого проведення бойового злагодження.

Ще одним із пріоритетних напрямів розвитку служби у військовому резерві стало комплектування резервістами військових частин (підрозділів) територіальної оборони, з метою створення нової системи територіальної оборони держави. Крім участі у планових навчальних зборах, резервісти територіальної оборони проходять підготовку в добровільному і безоплатному порядку, в тому числі у вихідні дні та вечірні часи.

Належність до військового оперативного резерву не є перепоною для залучення резервістів до проходження ними військової служби за контрактом! Навпаки, Генеральний штаб ЗС України розглядає цю категорію громадян України, як пріоритетну для укладання з ними контрактів на військову службу та доукомплектування військових частин (установ) ЗС України.

Служба у військовому резерві – це майже єдина можливість одночасно будувати цивільну та військову кар’єру.

Якщо Ви справжній патріот, бажаєте завжди бути готовим до захисту Батьківщини і шукаєте адреналіну, екстриму та нових вражень, варто зважити: можливо, служба у резерві українського війська саме для Вас!

  1. З якою метою, ще у 2006 році, в державі запроваджено службу у військовому резерві?

Декілька позицій, які разом розкривають основну мету створення служби у військовому резерві:

перша – це те, що відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України є найважливішою функцією держави, справою всього Українського народу. Отже, кожен громадянин України, а не тільки лише кадровий військовий, має змогу практично долучитись до реалізації своїх конституційних прав по захисту суверенітету і територіальної цілісності держави, шляхом вдосконалення особистої навченості у військовій справі під час зборових заходів у складі відповідних військових частин, навчальних центрів або ж органів військового управління;

друга – це загальносвітова практика, коли утримання військ у повних штатах, навіть для досить багатих країн, є занадто коштовною справою. Значно практичніше здійснювати періодичні заходи з накопичення та підготовки військово-навчених ресурсів у запасі, тобто військового резерву, ніж щомісяця витрачатись на повноцінне утримання повних штатів військових частин за рахунок коштів власного державного бюджету;

третя – військовий резерв це складова системи комплектування військ (військових організаційних структур), як в мирний час, так і під час дії особливого періоду, тобто військовий резервє одним із джерел поповнення військ навченим персоналом.

Отже, основна мета запровадження служби у військовому резерві полягає у тому, щоб ЗС України мали змогу кардинально підвищити спроможність бойових військових частин виконувати завдання за своїм функціональним призначенням за рахунок якнайшвидшого доукомплектування їх мотивованим та навченим особовим складом, – резервістами.

  1. Хто такі резервісти та які шляхи проходження служби у військовому резерві існують?(стаття 1 та стаття 26-2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 25.03.1992 № 2232-XII (зі змінами))

Резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві ЗС України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час. Службу у військовому резерві проходять громадяни України, придатні до неї (або до військової служби) за станом здоров’я.

Наразі, існує два шляхи проходження служби у військовому резерві:

за контрактом, тобто добровільно (в мирний час та в особливий період);

в обов’язковому порядку – служба у військовому оперативному резерві (лише на особливий період).

  1. Хто може стати резервістом та має право укладати контракти про проходження служби у військовому резерві?(стаття 26-1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 25.03.1992 № 2232-XII (зі змінами); пункт 17 Указу ПУ “Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України” від 29.10.2012 № 618/2012 (зі змінами))

Резервіст проходить службу у військовому резерві на підставі контракту про проходження служби у військовому резерві, який за визначеною формою від імені держави з ним укладає командир (начальник) військової частини (установи), який має право видавати накази по особовому складу та до повноважень якого належить право призначення на відповідні посади. Один примірник контракту зберігається в особовій справі резервіста, другий – у резервіста.

Укласти контракт про проходження служби у військовому резерві можуть громадяни України, віком від 18 до 57 років, незалежно від статі, за винятком осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а також чоловіки призовного віку. Для цього вони мають пройти професійно-психологічний відбір, за станом здоров’я бути придатними до служби у військовому резерві (або військової служби) та відповідати встановленим вимогам її проходження. Крім того Генеральний штаб ЗС України розглядає категорію резервістів військового оперативного резерву як пріоритетну для укладання цих контрактів.

Вивчення кандидатів у резервісти в мирний час здійснюється шляхом:

вивчення особистих якостей, установлення рівня їх освіти та професійної придатності; організації медичного огляду; перевірки фізичної підготовки; проведення заходів професійно-психологічного відбору.

Під час дії особливого періоду резервістам військового оперативного резерву пропонується укладати контракти про проходження служби у військовому резерві за спрощеним порядком безпосередньо в ході навчальних зборів.

Контракт,укладений в особливий період, не може бути припиненим або розірваним, а громадянин, який його уклав та який зарахований до військового оперативного резерву, продовжує службу у військовому резерві ЗС України на умовах, визначених законодавством, до завершення особливого періоду.

Резервісти, які в добровільному порядку уклали контракти про проходження служби у військовому резерві, з обліку резервістів військового оперативного резерву під час дії особливого періоду не виключаються.

Для резервістів рядового, сержантського та старшинського складу, які укладають контракти формується окрема особова справа резервіста.

До особової справи резервіста (за спрощеним порядком) входять наступні документи:

заява громадянина (резервіста, військовозобов’язаного, призовника) про бажання добровільно проходити службу у військовому резерві та укласти контракт про проходження служби у військовому резерві (в довільній формі);

послужний список;

копії сторінок паспорта громадянина України;

копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;

автобіографія (написана власноруч);

копії документів про освіту;

висновок військово-лікарської комісії щодо придатності за станом здоров’я до проходження служби у військовому резерві (військової служби);

інші документи (контракт про проходження служби у військовому резерві, витяг з наказу командира військової частини про укладання контракту, призначення на відповідну посаду та про зарахування до військового оперативного резерву відповідної військової частини, реквізити банківських рахунків тощо).

З метою набуття початкових військових навичок громадянами України, які не мають досвіду військової служби, пропонується укладати контракти про проходження служби у військовому резерві з командирами військових частин (підрозділів) територіальної оборони, де отримати початкову загальновійськову підготовку. В подальшому, такі резервісти можуть бути залучені на навчальні збори у складі бойових бригад з наступним укладанням відповідних контрактів.

З питань укладання контракту про проходження служби у військовому резерві Ви можете звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) або ж до командування військової частини, якщо Ви вже резервіст військового оперативного резерву.

  1. Хто належить або ж зараховується до військового оперативного резерву першої черги?(стаття 26-2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 25.03.1992 № 2232-XII (зі змінами))

В особливий період до категорії резервістів військового оперативного резерву в обов’язковому порядку зараховуються особи звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві (або військової служби).

Під час дії особливого періодувсі резервісти, зокрема і ті, які проходять службу у військовому резерві з контрактами, є резервістами військового оперативного резерву.

  1. Які обов’язки у резервістів військового оперативного резерву першої черги?(пункт 120-5. Указу ПУ “Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України” від 29.10.2012 № 618/2012 (зі змінами))

Резервіст військового оперативного резерву зобов’язаний:

ознайомитись з наказом командира (начальника) військової частини (установи) про зарахування до військового оперативного резерву під особистий підпис;

прибути в п’ятиденний термін після звільнення в запас до територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (колишнього районного (міського) військового комісаріату) за місцем реєстрації місця проживання для взяття на військовий облік;

вибуваючи із військової частини (установи) та при взятті на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишньому військовому комісаріаті) уточнити порядок своїх дій на випадок його призову під час мобілізації, на особливий період;

зберігати після звільнення і до кінця особливого періоду військову форму одягу, якою він був забезпечений Міністерством оборони України, та у разі призову під час мобілізації, на особливий період, мати її з собою при прибутті до військової частини (установи);

у разі зміни сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади особисто в семиденний строк повідомити про це орган, де він перебуває на військовому обліку, та обов’язково (невідкладно) уточнити порядок свого оповіщення у відповідного командира (начальника) військової частини (установи), де він проходить службу у військовому резерві (зарахований до військового оперативного резерву);

після оповіщення командиром (начальником) військової частини (установи) або військовим комісаром щодо його призову під час мобілізації, на особливий період, прибути протягом 24 годин до військової частини (установи), де він проходить службу у військовому резерві та діяти за вказівками командира (начальника) військової частини (установи) або ж військового комісара.

  1. Які терміни укладання контрактів з резервістами відповідно до їх складу? (пункти 20, 21, 1201 Указу ПУ “Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України” від 29.10.2012 № 618/2012 (зі змінами) та стаття 26-2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 25.03.1992 № 2232-XII (зі змінами))

Перший, другий і наступні контракти укладаються:

із резервістами, прийнятими на посади рядового складу, – строком на 3 роки;

із резервістами, прийнятими на посади сержантського і старшинського складу, – строком на 5 років;

із резервістами, прийнятими на посади офіцерського складу, – строком на 5 років.

Після закінчення строку дії першого контракту строк служби у військовому резерві може бути щоразу продовжений на 3-5 років до досягнення громадянином граничного віку перебування у військовому резерві.

  1. Які сьогодні (у 2020 році) соціальні гарантії та пільги надає держава своїм резервістам?

В державі створена та функціонує система соціальних пільг і гарантій резервістам (як за контрактом, так і військового оперативного резерву першої черги).

Резервісту,в рік, за 1 місяць підготовки, виплачується (додаток):

грошова виплата із розрахунку до двох мінімальних прожиткових мінімумів на місяць (від 3 153 до 4 204 грн.) (виплата цих коштів резервістам здійснюється у військовій частині одразу по закінченню зборів);

добові– від 360 до 900 грн. (залежно від військового звання резервіста);

для тимчасово не працюючих – прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (на 1 січня 2020 року –
2 102 грн.)
;

для працевлаштованих – середній заробіток резервісту за місцем роботи виплачує його роботодавець (за весь час виконання резервістом обов’язків служби у військовому резерві), з послідуючою компенсацією цих витрат роботодавцю Міністерством оборони України через обласні військові комісаріати (ОТЦК та СП) (на 1 січня 2020 року – не менше ніж 4 723 грн., а в більшості випадків і набагато більше);

одноразове грошове заохочення у січні поточного року за підсумками року який минув (розмір заохочення залежить від військового звання –
від 1 600 до 3 100 грн.)
.

У загальному підсумку в 2020 році сума грошових виплат резервістам в рік, за 1 місяць підготовки, складає:

непрацюючим – від 5 878 (рядовий склад)до 8 472 грн. (вищий офіцерський склад);

працюючим – від 7 988 (рядовий склад)до 10 582 грн. (вищий офіцерський склад);

Резервісту компенсується вартість проїзду до місця зборів та у зворотному напрямку або ж його доставка здійснюється силами військового комісаріату.

Резервісту гарантується збереження місця роботи, посади, середньомісячного заробітку та державне страхування на час зборів.

Резервіст забезпечується (безкоштовно) харчуванням, проживанням, медичним обслуговуванням та військовою формою під час зборів.

Одночасно з укладанням контракту про проходження служби у військовому резерві та зарахуванням до списків військової частини резервістів забезпечують військовою формою одягу у готовому вигляді за рахунок нового речового майна під час зборових заходів. Після завершення зборів інвентарні предмети здаються, а предмети індивідуального користування резервістів, які уклали контракти, зберігаються ними за місцем проживання. В цих предметах резервісти прибувають на наступні зборові заходи до цієї ж військової частини. Після закінчення терміну дії контракту та звільнення зі служби у військовому резерві речове майно особистого користування резервістом здається до військової частини або ж компенсується його залишкова вартість.

Резервісти(у т.ч. військового оперативного резерву) мають можливість:

укласти контракти про проходження служби у військовому резерві за спрощеним порядком в особливий період під час проведення у військовій частині зборових заходів, а також і на військову службу за контрактом;

укласти контракти на військову службу, на терміни від 1 до 10 років, з подальшим його продовженням на обраний термін при збереженні всіх соціальних пільг, які передбачені для мобілізованих (збереження місця роботи, посади, середнього заробітку, виплати пенсій тощо);

отримувати відстрочки від призову на строкову військову службу на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві, а також повністю звільнитись від призову на строкову військову службу після виконання обов’язків служби у військовому резерві протягом двох контрактів (до досягнення ними 27 років);

користуватись медичним обслуговуванням у закладах охорони здоров’я Міністерства оборони України під час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві;

кар’єрного зростання (здобуття інших ВОС) під час служби у військовому резерві, зокрема просування по службі та отримання первинного офіцерського і чергових військових звань в резерві.

Крім того:

резервіст, який уклав контракт про проходження служби у військовому резерві, може бути призваний на навчальні збори або під час мобілізації, на особливий період лише до своєї частини і переважно на свою посаду;

за резервістами зберігаються місця роботипосади та середній заробіток на підприємствах, установах, організаціях незалежно від підпорядкування та форм власності де вони працювали на час призову на зборові заходи;

грошові (фінансові) виплати, що передбачені для резервістів, до двох і більше разів перевищують відповідні виплати для військовозобов’язаних за їх участь у зборових заходах.

  1. Щодо Рад резервістів у ЗС України?

У січні 2018 року було створено Раду резервістів ЗС України. Для керівництва Радою резервістів ЗС України обране її організаційне ядро (голова Ради, його заступники та секретар).

Рада резервістів ЗС України є виборним, постійно діючим, неприбутковим, консультативно-дорадчим органом при Генеральному штабі ЗС України, вона має своє Положення.

На протязі 2018-2019 років у військах (силах) було завершено формування вертикалі управління радами резервістів.На сьогодні,ради резервістів створені: у Генеральному штабі – у всіх командуваннях видів (родів) військ (сил) та більшості бойових бригадах (де проводилися навчальні збори з резервістами).

Основними завданнями рад резервістів є:

популяризація в суспільстві служби у військовому резерві;

консолідація зусиль резервістів довкола завдань створення нового українського військового резерву;

підтримання військових традицій та зміцнення рівня відповідальності резервістів;

забезпечення ефективного та оперативного зворотного зв’язку між командуванням військових частин, ТЦК та СП (колишніх військових комісаріатів), органів військового управління всіх рівнів та резервістами.

Позитивні здобутки Рада резервістів:

по-перше, – представники Ради резервістів ЗС України у взаємодії з фахівцями Генерального штабу ЗС України та волонтерськими організаціями (фахівцями з юридичних питань) приймають безпосередню участь у розробці пропозицій для подальшого внесення змін до існуючих законодавчих, нормативно-правових актів та відомчих керівних документів з питань провадження служби у військовому резерві;

по-друге, – представники рад резервістів періодично приймають безпосередню участь у навчальних зборах, організовують належну комунікацію резервістів із командуванням відповідних військових частин, надають достовірну інформацію про хід проведення зборових заходів, зокрема і під час чергових засідань (зустрічей);

по-третє, – завдяки представникам рад резервістів в засобах масової інформації з’являється більше якісної позитивної інформації про службу у військовому резерві та про зборові заходи за участю резервістів.

  1. Як на даний час проводиться підготовка резервістів?

Підготовка резервістів здійснюється під час їх залучення на навчальні збори (відповідно до планів Генерального штабу ЗС України) у складі бойових військових частин, військових частин (підрозділів) ТрО, на базі навчальних центрів, курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації при вищих військових навчальних закладах.

Обсяги підготовки резервістів через запровадження в державі та в ЗС України, карантинних обмежень значно знижені у 2020 році.

Окрім того з 2016 року впроваджено проведення заходів з підготовки резервістів та військовозобов’язаних, які приписані до підрозділів ТрО у форматі “Єдиного стрілецького дня” на добровільній безоплатній основі у вихідні та святкові дні.

  1. Чи плануються зміни стосовно служби у військовому резерві на законодавчому рівні?

Сучасність вимагає від служби у військовому резерві певної гнучкості. Тому, на виконання Указу Президента України, яким він затвердив рішення РНБО у 2016 та 2019 роках, розроблено законопроєкт (р.н. 3553 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку”), який внесений до Верховної Ради України Президентом України та 15.09.2020 підтриманий Верховною Радою України в першому читанні.

В цьому проєкті Закону, крім іншого, запроваджується новий вид військової служби, – військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Із назви нової військової служби, зрозуміло, що на цю службу будуть призиватись резервісти тільки під час дії особливого періоду (після того як в державі вже буде проведено мобілізацію), на термін який не перевищуватиме 6 місяців. Оголошувати чергову (наступну) хвилю мобілізації для цього призову не потрібно, що суттєво скорочуватиме дорогоцінний час на комплектування військових частин навченими людськими ресурсами у разі раптово виникаючих загроз (лише в особливий період).

Крім того, норми законопроєкту:

поширюють весь комплекс існуючих в законодавстві соціальних пільг та гарантій, передбачених для мобілізованих осіб, на резервістів, які можуть бути призвані на військову службу в особливий період без оголошення мобілізації;

надають можливість резервістам отримувати відстрочки від такого призову за аналогією існуючих підстав їх отримання громадянами при призові під час мобілізації, на особливий період;

передбачають можливість призову резервістів на конкретний термін, – не більше як на 6 місяців (під час дії особливого періоду).

Разом з тим, в одному пакеті з цим законопроєктом, Генеральним штабом ЗС України розроблено і другий, який вносить зміни до Податкового кодексу України (р.н. № 3554 від 28.05.2020 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо окремих питань вдосконалення забезпечення організації виконання військового обов’язку в особливий період”).

Цим законопроєктом встановлюються особливості оподаткування резервістів, які є фізичними особами-підприємцями, у разі їх призову на військову службу (за призовом осіб із числа резервістів) в особливий період без оголошення мобілізації на термін до 6-ти місяців.

Прийняття цього законопроєкту дозволить:

віднести суму грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), що надається військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, згідно із Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до переліку доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

не включати при розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку – фізичною особою, працівників, призваних на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

звільнити осіб, призваних на військову службуза призовом осіб із числа резервістів в особливий період, які є самозайнятими особами (фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, на весь період їх військової служби, від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб (відповідно до розділу IV Податкового кодексу України), а також від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку (відповідно до глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України)

  1. Порадник кандидату в резервісти

Лише 8 кроків, щоб стати резервістом:

Крок 1. Прийміть рішення про проходження служби у військовому резерві

Проходження служби у військовому резерві полягає у виконанні резервістами обов’язків відповідно до завдань, покладених на військові частини, в яких вони проходять службу у військовому резерві. Резервісти проходять щорічну підготовку у складі військової частини на штатній посаді. У разі оголошення мобілізації призиваються виключно до тієї військової частини, з командиром якої укладено контракт.

Громадяни, які не проходили військову службу, також можуть проходити службу у військовому резерві. Резервістами вони стають одразу після укладання контракту на проходження служби у військовому резерві.

Крок 2. Пошукайте необхідну інформацію

Оберіть військову частину, посаду та спеціальність для проходження служби у військовому резерві, звернувшись до військової частини, територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) (колишнього військового комісаріату), або за допомогою Інтернет-сторінки Збройних Сил України (www.zsu.gov.ua), соціальної мережі Facebook (www.facebook.com/rezervist.ua).

Крок 3. Зберіть необхідні документи, а у разі сумніву – зателефонуйте до військової частини, яку ви обрали, або ТЦК та СП (колишнього військового комісаріату) за місцем реєстрації

Подайте заяву до командира військової частини або військового комісара ТЦК та СП (колишнього військового комісаріату) (для військовозобов’язаних – до того, в якому знаходишся на військовому обліку; для невійськовозобов’язаних, зокрема жінок, – до найближчого ТЦК та СП (колишнього військового комісаріату). У заяві вкажіть: прізвище, ім’я та по батькові, дату народження, місце народження, місце реєстрації та фактичного проживання; посаду, на якій Ви бажаєте проходити службу у військовому резерві; освіту та професію; військово-облікову спеціальність (при наявності).

Для чоловіків та жінок, які не мають досвіду військової служби, пропонується спочатку укласти контракт до складу територіальної оборони та пройти загальновійськову підготовку. В подальшому, цим громадянам може бути надана можливість укласти контракти про проходження служби у військовому резерві із командуванням бойової бригади.

До заяви про бажання проходити службу у військовому резерві додається:

– кольорові фотокартки розміром 9×12 см та 3×4см;

– копію паспорта громадянина України;

– копію реєстраційного номера облікової картки платника податків;

– військовий квиток (при наявності);

– автобіографію, написану власноруч;

– оригінали документів про освіту;

Командир військової частини після вивчення Ваших документів  повідомить Вам про прийняте рішення щодо укладання з Вами контракту.

На час дії особливого періоду порядок укладання контрактів про проходження служби у військовому резерві дещо спрощено.

Крок 4. Пройдіть медичний огляд та надайте висновок військово-лікарської комісії до пакета документів

Отримайте у ТЦК та СП (колишньому військовому комісаріаті) картку обстеження та медичного огляду за встановленою формою, при цьому Ваша фотокартка на бланку медичного огляду має бути засвідчена гербовою печаткою ТЦК та СП (колишнього військового комісаріату).

Військовий комісар організовує проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (далі – ВЛК), гарнізонною або госпітальною ВЛК за місцем реєстрації.

Крок 5. Пройдіть перевірку рівня фізичної підготовленості

Перевірка фізичної підготовки проводиться при військовій частині з урахуванням вимог спеціальності, яку Ви обрали. Вам мають повідомити показані результати.

Крок 6. Пройдіть професійно-психологічне тестування

Професійно-психологічне тестування проводиться офіцерами відділів (відділень) морально-психологічного забезпечення (психологами) військових частин, ТЦК та СП (колишніх військових комісаріатів), за існуючими методиками у порядку, визначеному Міністерством оборони України. Підсумок тестування не розголошується третім особам.

Крок 7. Надайте необхідні документи для формування вашої особової справи

Для складання особової справи резервіста потрібні такі документи:

– Ваша заява про бажання добровільно вступити на службу у військовому резерві;

– копії 1, 2, 10 сторінок паспорта громадянина України та сторінки з відміткою про реєстрацію;

– копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;

– автобіографія, написана власноруч та у друкованому вигляді;

– копії документів про народження, освіту, сімейний стан та народження дітей;

– характеристика з місця роботи, навчання (для працюючих або тих, хто навчається);

– довідка про трудову діяльність (копія трудової книжки);

– картка професійного відбору та результати тестування кандидата;

– відомість результатів перевірки з фізичної підготовки;

– висновок військово-лікарської комісії щодо придатності за станом здоров’я до проходження служби у військовому резерві за обраною спеціальністю;

– довідка про групу крові та резус-фактор.

Крок 8. Підпишіть контракт

За результатами вивчення кандидатів, які виявили бажання проходити службу у військовому резерві, командиром військової частини (військовим комісаром) приймається рішення про укладання контракту.

Зверніть увагу, що вивчення кандидатів у резервісти здійснюється командирами військових частин (військовими комісарами) за документами Вашої особової справи.

За потреби командир військової частини може запросити Вас на особисту співбесіду.

Вивчення кандидата здійснюється наступним чином:

– вивчення особистих якостей, встановлення рівня освіти та професійної придатності;

– організація медичного огляду;

– перевірка рівня фізичної підготовки;

– проведення заходів професійно-психологічного тестування та відбору.

  1. Законодавча база та методичні рекомендації

Закони України:

Про оборону

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1932-12#Text

Про Збройні Сили України

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1934-12#Text

Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

Про військовий обов’язок і військову службу

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#Text

Кодекс України про адміністративні правопорушення

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

Про Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1951-19#Text

Указ Президента України:

Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/618/2012/paran15#n15

Постанови Кабінету Міністрів України:

Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1644-2006-%D0%BF#Text

Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/426-2002-%D0%BF#Text

Про затвердження структури військового резерву людських ресурсів

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/607-2014-%D0%BF#Text

Про затвердження Положення про військові комісаріати

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-2013-%D0%BF#Text

Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/921-2016-%D0%BF#Text

Накази Міністра оборони України:

Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text

Про затвердження Інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0269-07#Text

Про затвердження Інструкції з організації і проведення навчальних зборів з військовозобов’язаними у військових частинах і установах Збройних Сил України

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1162-09#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0684-13#Text

Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0767-16#Text

Накази Начальника Генерального штабу ЗС України:

Наказ НГШ №16 від 24.01.2013 «Про затвердження Інструкції про порядок комплектування резервістами органів військового управління, військових частин Збройних Сил України»

https://www.mil.gov.ua/content/other/Nakaz%E2%84%9616_240113.pdf

Наказ НГШ №154 від 10.07.2013 «Про затвердження Інструкції про організацію та порядок ведення військового обліку резервістів у Збройних Силах України»

https://www.mil.gov.ua/content/other/Instruction_154.pdf

  1. Корисна інформація для роботодавця

Резервісти наразі є з’єднувальною ланкою між ЗС України і цивільною частиною суспільства. Вони роблять внесок у справу збереження мотивації до збройного захисту Батьківщини і поглиблюють усвідомлення взаємозв’язку між військовими та цивільним суспільством.

Служба у військовому резерві ЗС України на сьогодні є тією складовою, яка надає ЗС України можливість у стислий час привести себе в бойову готовність та найбільш ефективно виконувати визначені перед ними завдання.

Сьогодні на добровільній основі службу у військовому резерві ЗС України проходять громадяни України віком від 18 до 57 років.

Резервіст може бути залучений на заходи підготовки у складі свого підрозділу до 5 разів на рік терміном до 15 діб. Загальна тривалість підготовки резервіста впродовж року не має перевищувати 30 діб.

З метою кар’єрного росту (призначення на вищі посади, оволодіння новою військовою спеціальністю) за рішенням командира частини резервісти можуть направлятися на навчання до навчальних центрів (військових навчальних закладів) відповідного виду Збройних Сил.

На сьогодні право громадянина України добровільно служити у військовому резерві закріплено низкою законодавчих актів України, де зазначено що державним або приватним особам забороняється обмежувати права людини, у тому числі забороняти або перешкоджати громадянам України у добровільному порядку проходити службу у військовому резерві, звільняти резервістів під час виконання ними обов’язків, пов’язаних із проходженням цієї служби, із займаних на підприємствах, в установах та організаціях посад, зменшувати їм заробітну плату та перешкоджати своєчасному їх направленню до органів військового управління, військових частин.

Водночас чинними законами закріплено право роботодавців:

бути поінформованими про наміри їх працівників проходити службу у військовому резерві;

бути поінформованими про строки і терміни, коли впродовж року їх працівники будуть проходити службу у військовому резерві;

на відшкодування за рахунок держави коштів, витрачених на виплату резервістам заробітної плати за час відсутності останніх на робочому місці у зв’язку з виконанням обов’язків, пов’язаних із проходженням служби у військовому резерві.

Виплата середнього заробітку резервістам за час виконання ними обов’язків, пов’язаних з проходженням служби у військовому резерві, проводиться підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності, в яких працюють резервісти, з наступним відшкодуванням цих витрат ТЦК та СП (колишніми військовими комісаріатами), в яких резервісти перебувають на обліку, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на утримання Міністерства оборони України.

Для одержання компенсації за виплачену резервістам заробітну плату, необхідно надати до ТЦК та СП (колишнього військового комісаріату) рахунки та відомості на виплату заробітної платні, нарахованої резервістам за період їх відсутності на основному робочому місці у зв’язку з виконанням обов’язків служби у військовому резерві.

Кожний керівник підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, в яких працюють резервісти, має право звернутися за підтримкою або необхідними роз’ясненнями з питань, пов’язаних з проходженням їх працівниками служби у військовому резерві у найближчі військові частини, ТЦК та СП (колишні військові комісаріати); переглянути в Інтернет-сторінках Міністерства оборони України, на сторінках служби в резерві в соціальній мережі Facebook (www.facebook.com/rezervist.ua), YouTube, за телефоном (044) 454-43-34.

За допомогою цих сайтів кожен може отримати необхідну інформацію стосовно служби у військовому резерві ЗС України, у тому числі в режимі реального часу поставити свої запитання особам, відповідальним за впровадження служби у військовому резерві у Міністерстві оборони, Генеральному штабі ЗС України, органі військового управління, військовій частині, ТЦК та СП (військовому комісаріаті).

На сьогодні Міністерством оборони та Генеральним штабом ЗС України проводиться відповідна робота щодо внесення необхідних змін до законодавства України і відпрацювання нових законодавчих документів з питань, пов’язаних з проходженням громадянами України служби у військовому резерві ЗС України.

За результатами цієї роботи планується розв’язати низку проблемних питань, пов’язаних із впровадженням служби у військовому резерві ЗС України, особливо унормувати взаємовідносини, які виникли у так званому трикутнику «роботодавець – резервіст – військова частина».

Збройні Сили залишаються для своїх громадян відкритими та прозорими майже з усіх питань свого функціонування, у тому числі стосовно служби у військовому резерві ЗС України.

Розбудова партнерських взаємовідносин ЗС України з роботодавцями є запорукою загального успіху впровадження служби у військовому резерві.

Служба у військовому резерві ЗС України надає можливість керівникам підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, в яких працюють резервісти, безкоштовно, за рахунок Збройних Сил, підвищувати професійну кваліфікацію своїх працівників під час зборів, а у деяких випадках здійснювати перепідготовку своїх працівників за рахунок Збройних Сил на інші більш необхідні підприємству спеціальності.

Сприяючи розвитку служби у військовому резерві ЗС України, у тому числі своїм працівникам, які її проходять, Ви отримуєте повагу суспільства та місцевої територіальної громади, берете участь у забезпеченні незалежності та недоторканності нашої Батьківщини.

ЖИВИ МИРНИМ ЖИТТЯМ,
АЛЕ БУДЬ ГОТОВИЙ ЗАХИСТИТИ УКРАЇНУ, РОДИНУ ТА СЕБЕ!