Служба за призивом
Особливості проходження військової служби за призовом осіб офіцерського складу у Збройних Силах України.
- Хто підлягає призову на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Громадяни України віком до 43 років, які пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити, мають вищу освіту за освітнім ступенем не нижче бакалавра та яким присвоєно відповідне первинне військове звання офіцера запасу, відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службуˮ у разі потреби наказом Міністра оборони України підлягають призову на військову службу за призовом.
2. Строк військової служби за призовом осіб офіцерського складу.
Строк військової служби для осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, становить до 18 місяців, та встановлюється наказом Міністра оборони України.
3. Відбір кандидатів.
Відбір кандидатів серед офіцерів запасу проводиться районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі – РТЦК та СП) згідно з визначеними для них завданнями. Офіцери запасу відбираються за прямими військово-обліковими спеціальностями або за військово-обліковими спеціальностями, за якими допускається призначення офіцера без додаткової підготовки та з додатковою підготовкою, за умови направлення на підготовку після призову.
Призову на військову службу осіб офіцерського складу підлягають громадяни України, придатні до військової служби за станом здоров’я. Призов на військову службу осіб офіцерського складу здійснюється після обов’язкового медичного огляду. Порядок проведення медичного огляду визначається Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800.
4. Проходження військової служби за призовом.
Початком проходження громадянами військової служби за призовом осіб офіцерського складу є день відправлення у військову частину з РТЦК та СП.
Офіцери, призвані на військову службу, направляються у розпорядження відповідних командирів (начальників), які мають право призначати їх на посади, та переміщуються по службі на підставах і в порядку, визначених Положенням про проходження громадянами України військової служби
у Збройних Силах України.
Призвані на військову службу офіцери виконують обов’язки
і користуються правами, пільгами і забезпечуються всіма видами забезпечення, що передбачені для осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом.
Офіцери, які проходять військову службу за призовом (навіть при бажанні офіцера), не можуть бути залучені до участі у Операції об’єднаних сил.
Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини.
5. Грошове забезпечення призваних офіцерів.
Мінімальне грошове забезпечення військовослужбовців офіцерського складу становить близько 12 000 грн.
Грошове забезпечення військовослужбовців військових частин
Сил спеціальних операцій, Десантно-штурмових військ, морської піхоти ВМС, гірсько-штурмових військових частин Збройних Сил України в середньому
на 2-3 тис. грн. більше ніж в інших військових частинах Збройних Сил України.
6. Основні соціальні та матеріальні пільги.
Збереження місця роботи та середнього заробітку на строк до завершення особливого періоду;
зарахування часу перебування на військовій службі до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби;
безкоштовне забезпечення речовим майном;
безоплатне харчування під час польових виходів, навчань;
безкоштовне медичне обслуговування для військовослужбовців
у закладах охорони здоров’я Збройних Сил України (для членів сімей військовослужбовців 50% вартості);
щорічна основна відпустка тривалістю не менше 30 календарних днів
з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірах грошового забезпечення (виплата грошового забезпечення зберігається під час відпустки);
грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань
в розмірах, що не перевищують грошового забезпечення;
відпустка за сімейними обставинами терміном до 10 діб (зі збереженням грошового забезпечення).
7. Можливість укладання контракту.
Призвані із запасу особи офіцерського складу, які позитивно оцінюються, після шести місяців проходження військової служби за призовом осіб офіцерського складу за їх бажанням можуть продовжити військову службу
за контрактом.
За укладання першого контракту особам офіцерського складу одноразова грошова допомога виплачується в розмірах 10 прожиткових мінімумів.
8. Відстрочка від призову.
За рішенням атестаційної комісії обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відстрочка від призову на військову службу осіб офіцерського складу надається на підставах, визначених
статтею 17 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службуˮ.
Призову не підлягають офіцери запасу, які проходили військову службу та службу у військовому резерві, а також визначені пунктом 10.8 Інструкції та статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
9. Відповідальність офіцера запасу за ухилення від призову.
Після видання наказу Міністра оборони України щодо призову
на військову службу осіб офіцерського складу запасу громадяни України, яким надійшла повістка військового комісаріату, зобов’язані прибути в пункт
і в термін, зазначені в повістці.
У разі неявки офіцера запасу без поважних причин за викликом РТЦК та СП він несе відповідальність у порядку, встановленому законодавством.Ухилення від військової служби за призовом осіб офіцерського складу – карається обмеженням волі на строк до трьох років (стаття 335 Кримінального кодексу України).