Військово-Морські Сили Збройних Сил України

23 Січня 2021р. / 12:57

Україна – морська держава, і Військово-Морські Сили Збройних Сил України є основним інструментом її захисту з морського напрямку.

Військово-Морські Сили Збройних Сил України призначені для стримування або відсічі у взаємодії з іншими видами Збройних Сил. іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами збройної агресії проти України з моря та на приморських напрямках.

Організаційно Військово-Морські Сили Збройних Сил України включають Командування Військово-Морських Сил ЗС України. Морське командування. Командування морської піхоти, військово-морські бази, надводні сили, морську авіацію і артилерію, частини та підрозділи забезпечення, а також військові навчальні заклади.

Після окупації та анексії Кримського півострова Російською Федерацією Військово-Морські Сили опинилися у вкрай тяжкому становищі. Національний флот втратив понад 80% своїх активів і спроможностей, поніс значні кадрові, матеріальні та психологічні втрати. Тому, серед інших, відновлення боєздатності стало головним завданням Командування ВМС після передислокації на материкову частину України.

З квітня 2014 року Військово-Морськими Силами у взаємодії з органами місцевої влади, правоохоронними структурами та патріотичними волонтерськими організаціями постійно проводиться комплекс стабілізаційних і консолідаційних заходів. Тоді, навесні 2014 року, рішучі дії флоту сприяли стабілізації обстановки в Одеській та Миколаївській областях. Вдалося нейтралізувати реальну на той час загрозу розширення російської агресії на території півдня України, забезпечити ефективну протидію розповсюдженню сепаратистських рухів Одночасно було розпочато інтенсивну та кропітку роботу щодо відновлення та нарощування потенціалу ВМС та приведення його у відповідність до існуючих загроз з боку Російської Федерації.

У найкоротші терміни було відновлено і суттєво нарощено можливості морської піхоти та берегової артилерії. Вже з вересня 2014 року тактичні групи морської піхоти взяли активну участь у проведенні антитерористичної операції на сході держави. Наразі до зони їх відповідальності належить один з найбільш важливих оперативних напрямків на півдні Донецької області в районі міста Маріуполь.

Відновлено реалізацію заходів з будівництва корабельного складу. Зокрема, зрушено з місця заморожені минулим керівництвом держави і збройних сил проекти будівництва багатоцільових корветів і протикорабельних ракетних комплексів, малих артилерійських броньованих катерів.

Активно розвивається військово-морське співробітництво з державами членами — НАТО і ЄС. Зокрема, введено в практику систематичне проведення в північно-західній частині Чорного моря навчань типу «РАSSЕХ». Нових форм та практичного змісту набули традиційні українсько-американські навчання «Sеа Вгееzе». Активізовано співпрацю з румунською, турецькою, болгарською та грузинською сторонами щодо створення багатонаціонального військово-морського з’єднання та його застосування у Чорному морі для виконання визначених завдань по контролю обстановки і реагування на кризові ситуації на морі, проведення спільних заходів бойової підготовки та обміну досвідом розвитку флотів, реагування на сучасні виклики та загрози європейській і світовій безпеці.

На сучасному етапі Згідно зі Стратегічним оборонним бюлетенем України однією з цілей оборонної реформи є відродження військово-морського потенціалу держави.

За результатами оборонної реформи військово-морські спроможності України мають бути нарощені до рівня, достатнього для забезпечення:

  • оборони морського узбережжя Чорного і Азовського морів;
  • недоторканості державного кордону та охорони суверенних прав держави в її виключній (морській) економічній зоні;
  • участі у міжнародних (спільних) операціях під проводом НАТО і ЄС;
  • розвитку інфраструктури базування сил.

Для визначення заходів розвитку Військово-Морських Сил на довгострокову перспективу продовжується робота щодо вивчення досвіду розбудови національних флотів країн-партнерів. Наразі у складі ВМС ЗС України, окрім Чорного моря, на Азовському узбережжі постійно базуються берегові і морські компоненти сил. До їх складу входять морська піхота та берегова артилерія, а також корабельні з’єднання.

НАДВОДНІ СИЛИ

Надводні сили ВМС призначені для пошуку та знищення корабельних угруповань і підводних човнів противника, захисту пунктів базування і морських комунікацій, постановки мінних та сіткових загороджень, порушення морських комунікацій противника, участі у вогневій підтримці сухопутних військ на узбережжі, забезпечення висадки морських десантів, ведення розвідки та радіоелектронної боротьби, пошуку та рятування екіпажів літальних апаратів, надводних суден, підводних човнів, які зазнали аварії.

Надводні сили включають: три дивізіони надводних кораблів, два дивізіони кораблів охорони рейду, дивізіон пошуково-рятувальних суден. Флагманом Військово-Морських Сил ЗС України є фрегат «Гетьман Сагайдачний» (U130).

Після передислокації з Криму та Севастополя військовим морякам спільно з підприємствами військово-промислового комплексу довелося докласти значних зусиль для відновлення бойового ядра флоту. Незважаючи на численні організаційні, технічні, фінансові, кадрові та інші проблеми, за короткий проміжок часу вони відновили та наростили бойові спроможності надводних сил і приступили до виконання бойових завдань з викриття морської обстановки в зоні відповідальності, посилення охорони морської ділянки державного кордону України. Протягом 2020 року уряд Сполучених Штатів Америки передав Україні два патрульних катери типу «Айленд» та планується передача ще трьох одиниць вказаних катерів, а також іншого майна оборонного призначення та нових навігаційних комплексів.

Наприкінці 2016 року надводна компонента флоту вперше за багато років поповнилась новими бойовими одиницями. До складу ВМС ЗС України включені два малі броньовані артилерійські катери (проекту 58155) «Аккерман» і «Бердянськ».

Протягом 2018 року до складу ВМС ЗС України включено ще чотири малі броньовані артилерійські катери (проекту 58155) «Нікополь», «Кременчук», «Лубни», «Вишгород». У 2020 році до складу національних ВМС включено сьомий за рахунком МБАК проекту 58155 «Костопіль». Призначення таких маневрених і швидкісних катерів — охорона пунктів базування та портів, річкових та морських комунікацій у межах територіального моря, захист судноплавства на прикордонних річках, участь у пошуково-рятувальних операціях, у боротьбі з піратством, незаконною міграцією та контрабандою.

23 квітня 2019 року на Київському суднобудівному підприємстві ПАТ «Завод «Кузня на Рибальському» проведено спуск першого середнього розвідувального корабля, який збудовано для потреб Військово-Морських Сил ЗС України на замовлення оборонного відомства. У 2020 році корабель прибув до порту базування Одеса та отримав назву «Сімферополь».

Окрім того, два десантно-штурмових катери типу «Кентавр» проекту 58181 в даний момент проходять державні випробування.

МОРСЬКА АВІАЦІЯ

Морська авіація представлена морською авіаційною бригадою Військово-Морських Сил ЗС України. Має на озброєнні літальні апарати наземного і корабельного базування та включає протичовнові, транспортні, пошуково-рятувальні компоненти та авіацію вогневої підтримки дій військ (сил).

Її основними завданнями є:

  • Ведення повітряної розвідки, викриття надводної та підводної обстановки;
  • Пошук, стеження та знищення підводних човнів противника;
  • Пошуково-рятувальне забезпечення дій сил в морі;
  • Виконання транспортних повітряних перевезень;
  • Здійснення повітряної вогневої підтримки дій військ (сил).

З початком російської агресії проти України льотчики морської авіаційної бригади в складних умовах обстановки рішуче провели успішну операцію по евакуації із заблокованого російськими окупаційними військами аеродрому літаків та гелікоптерів на материкову частину України до міста Миколаїв.

У складі бригади на озброєнні перебувають літаки Ан-26, Бе-12, Ан-2, вертольоти Ка-27, Ка- 29, Мі-2, Мі-8, Мі-14. Бригада брала активну участь у міжнародних навчаннях та антитерористичних операціях, зокрема «Активні зусилля-2008», «Океанський щит-2013» та «Аталанта-2014», серії навчань «Сі Бриз». За високий професіоналізм та майстерність особовий склад бригади неодноразово заохочувався нагородами та відзнаками Президента України, Міністра оборони України та Начальника Генерального штабу Міністерства оборони України.

МОРСЬКА ПІХОТА

Морська піхота являє собою передові сили висадки, що призначений для дій у складі тактичних і оперативно-тактичних десантів, а також оборони пунктів базування ВМС, островів, ділянок узбережжя, портів, аеродромів та інших важливих об’єктів. Морські піхотинці діють у тісній взаємодії з іншими родами Військово-Морських Сил ЗС України.

Створення у 2018 році Командування морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України стало черговим важливим етапом в історії української морської піхоти. Прийняте рішення дозволило зосередити зусилля на формуванні потужного військового з’єднання, яке сьогодні у тісній взаємодії та в інтересах ВМС ЗС України здатне виконувати широке коло завдань. У повітрі, на суші та на морі — не просто слова, чи гасло. У сьогоденних реаліях вони набувають особливого значення, і якнайкраще характеризують можливості сучасної морської піхоти.

Протягом короткого проміжку часу командування морської піхоти змогло консолідувати зусилля кожного підрозділу, кожного командира та матроса на досягненні спільної мети-створення мобільної, сучасної та боєздатної морської піхоти, яка здатна ефективно протистояти агресору. Кожен офіцер, сержант та матрос чітко розуміє, що Росія не відмовилася від своїх планів, і продовжує застосовувати проти України весь арсенал доступних їй інструментів. Тому, найголовнішим завданням для українських морпіхів залишається і буде залишатися-захист нашої держави від зовнішніх загроз.

АРТИЛЕРІЯ

Оборона морських рубежів, яка є одним з пріоритетів державної безпеки, неможлива без артилерії Військово-морських Сил ЗС України. Бойові дії на Донбасі в черговий раз підтвердили важливу роль артилерії в умовах військових протистоянь.

На початку збройного конфлікту на Сході країни було сформовано одну з найбільших артилерійських бригад Збройних Сил України, яка входить до складу національного флоту. Окрема артилерійська бригада отримала новий бойовий прапор та почесне найменування імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова. Військові підрозділи вказаної бригади несуть бойове чергування з артилерійського прикриття південних областей України. Артилерійські дивізіони зі складу бригади розміщено у кількох містах Чорноморського та Азовського узбережжя. Паралельно з цим було сформовано реактивний артилерійський полк.

Сьогодні, артилерія Військово-Морських Сил ЗС України має на озброєнні артилерійські комплекси та реактивні системи залпового вогню. Основними засобами ураження, прийнятими на озброєння артилеристів національних ВМС, є реактивні системи залпового вогню «Ураган» та «Град», гармати “Гіацинт-Б” та гаубичні гармати Д-20.

В 2020 році, після проходження успішних випробувань, прийнято на озброєння український береговий мобільний ракетний комплекс «Нептун», з протикорабельними ракетами. Призначення підрозділів оснащених вказаними комплексами-контроль територіальних вод і проливних зон; захист військово-морських баз, інших берегових об’єктів та інфраструктури узбережжя; захист узбережжя на небезпечних напрямках ймовірного висадження десанту. Радіус дії даного комплексу дозволяє контролювати не тільки узбережжя морів, а й тимчасово окуповану територію півострову Крим.

ПІДРОЗДІЛИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Одним з видів всебічного забезпечення військ (сил) є логістичне, яке гарантує надійний тил та безперебійне виконання завдань флоту. Велика частина роботи покладається на колективи військово-морських баз, які розташовані в містах Одеса та Бердянськ, що дає можливість організувати забезпечення виконання завдань корабельно-катерного складу у Чорному та Азовському морях. Окрім того, задіяні інші підрозділи, які виконують різноманітні завдання з забезпечення життєдіяльності Військово-Морських Сил ЗС України.

Коло завдань, яке стоїть перед підрозділами забезпечення, дуже широке. Починаючи від паливно-мастильних матеріалів та боєзапасу, радіозв’язку, харчування і закінчуючи метеоданими, картографією, полігонами для тренувань та іншими потребами. Тилове забезпечення є одним з головних видів забезпечення діяльності національного флоту.

НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ

Система військово-морських навчальних закладів наразі включає: Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія», Військово-морський ліцей, Навчальний центр Військово-Морських Сил ЗС України до складу якого входять Центр підготовки сержантського складу і Школа морського піхотинця. Окрім того, освітній процес відбувається у Відділенні військової підготовки Морехідного коледжу технічного флоту Національного університету «Одеська морська академія». Організовано роботу Водолазної школи національного флоту.

Правонаступником Академії військово-морських сил імені Павла Степановича Нахімова, інфраструктура якої залишилася в тимчасово окупованому Криму, став факультет, а з 2016 року — Інститут Військово-Морських Сил Національного університету’ «Одеська морська академія». Тут готують висококваліфікованих фахівців для проходження військової служби на кораблях та в частинах ВМС ЗС України. Курсанти проходять морську практику та мають можливість стажуватись на кораблях і у військових частинах як національних ВМС, так і держав-членів НАТО. Серед курсантів багато учасників антитерористичної операції. З 2019 року Інститут здійснює набір курсанток на навчання за всіма спеціальностями та спеціалізаціями.

Ще одним навчальним закладом флоту є Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія». Фахових молодших бакалаврів тут готують за шістьма спеціалізаціями. Випускники коледжу можуть займати старшинські посади техніків та старшин команд на кораблях різних класів або ж продовжити навчання у вищій школі.

Лави майбутніх офіцерів кожного року поповнюють випускники Військово-морського ліцею. Головна мета створення цього навчального закладу — забезпечення соціального захисту та державної підтримки у вихованні дітей, підвищення їх мотивації до служби на флоті.

Навчальний центр Військово-Морських Сил ЗС України здійснює підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом, військовослужбовців строкової військової служби за військово-морськими спеціальностями та екіпажів кораблів (катерів), проводить базову загальновійськову підготовку, готує водіїв категорії «С», фахівців за іншими напрямами тощо.

На базі навчального центру ВМС на виконання вимог Дорожньої карти завершення переходу системи підготовки Збройних Сил України на стандарти, які прийняти в арміях держав-членів НАТО організовано Школу морського піхотинця. Найголовніше завдання школи – це високоякісна підготовка особового складу за відповідними спеціальностями та виховання особового складу в дусі Морської піхоти.

Не менш важливим є створення у 2017 році в складі Навчального центру ВМС Центру підготовки сержантського складу ВМС України. Заклад проводить навчання згідно багаторівневої підготовки сержантського складу прийнятої в країнах членах НАТО. Тут військовослужбовці військової служби за контрактом закінчують курс лідерства базового та середньої о рівня притаманні командирам відділень, головним сержантам взводів та головним сержантам рот.

Водолазна школа Військово-Морських Сил Збройних України була заснована на початку 2019 року. Головним завданням Водолазної ніколи є підготовка фахівців для Збройних Сил України, інших збройних формувань та правоохоронних органів України, у тому числі підрозділів спеціального призначення. Випускники Водолазної школи є кваліфікованими водолазами, які використовують здобуті протягом навчання теоретичні знання і практичні навички у своїй повсякденній діяльності та при виконанні завдань за призначенням.

УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНОМУ ВІЙСЬКОВОМУ СПІВРОБІТНИЦТВІ

Міжнародне співробітництво Військово-Морських Сил Збройних Сил України спрямовується на підтримання на належному рівні га подальше нарощування спроможностей ВМС ЗС України з метою стримування та відсічі збройної агресії, нейтралізації інших агресивних, гібридних дій з боку РФ, реформування та розвиток ВМС ЗС України відповідно до стандартів НАТО з урахуванням досвіду, набутого під час проведення АТО та Операції об’єднаних сил.

Основними завданнями даного напряму роботи є:

  • забезпечення міжнародної підтримки України для відбиття збройної агресії, відновлення територіальної цілісності держави, захисту суверенітету і недоторканості;
  • поглиблення співпраці з військовими складовими Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв щодо набуття членства в Європейському Союзі та НАТО, розвиток рівноправних взаємовигідних та конструктивних відносин з іншими державами;
  • зміцнення дружніх відносин з військово-морськими силами США, Великої Британії, країн Чорноморського та Середземноморського регіонів і держав-партнерів;
  • забезпечення всебічної міжнародної підтримки процесів розвитку та реформування ВМС ЗС України;
  • участь у багатонаціональних військових формуваннях високої готовності (бойових тактичних групах ЄС, Силах реагування НАТО) в багатонаціональних навчаннях та заходах спільної підготовки ВМС ЗС України зі збройними силами держав-партнерів, а також у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки відповідно до взятих Україною міжнародних зобов’язань;
  • розвиток системи перевірки (сертифікації) та оцінки готовності ВМС ЗС України до виконання покладених завдань за стандартами НАТО;
  • досягнення взаємосумісності з об’єднаними збройними силами НАТО через участь у Процесі планування та оцінки сил й Концепції оперативних можливостей НАТО;
  • підвищення рівня підготовки особового складу ВМС ЗС України за стандартами НАТО під керівництвом іноземних інструкторів навчально-тренувальних місій збройних сил Великої Британії “ORBITAL”, Канади – “UNIFIER”;
  • підвищення ефективності мовної підготовки військовослужбовців для досягнення ними рівня володіння, достатнього для повноцінної участі в заходах військового співробітництва, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки га оволодіння стандартами НАТО;
  • залучення міжнародної технічної допомоги від країн-партнерів.

Командувачі Військово-Морських Сил ЗС України

  • 04.1992 — 10.1993 — віце-адмірал Кожин Борис Борисович
  • 10.1993 — 10.1996 — віце-адмірал Безкоровайний Володимир Герасимович
  • 10.1996 — 05.2003 — адмірал Єжель Михайло Броніславович
  • 05.2003 — 03.2006 — віце-адмірал Князь Ігор Володимирович
  • 03.2006 — 03.2010 — адмірал Тенюх Ігор Йосипович
  • 03.2010 — 06.2012 — адмірал Максимов Віктор Володимирович
  • 07.2012 — 02.2014 — адмірал Іл’їн Юрій Іванович
  • 03.2014 — 04.2016 — віце-адмірал Гайдук Сергій Анатолійович
  • 07.2016 — 06.2020  — адмірал Воронченко Ігор Олександрович
  • з червня 2020 року — контр-адмірал Неїжапа Олексій Леонідович

Згідно з Указом Президента України від 12 червня 2015 року № 331/2015, своє професійне свято — День Військово-Морських Сил ЗС України — українські військові моряки відзначають щорічно у першу неділю липня.

Офіційна сторінка: https://navy.mil.gov.ua/.

Офіційна сторінка Командування морської піхоти: https://www.facebook.com/kmp.vmsu.ua/

This will close in 0 seconds