«Реабілітація мистецтвом» – актуальний інструментарій наукової школи військових психологів ЗС України
Уже другий рік поспіль у Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування «Одеський» Головним управлінням морально-психологічного забезпечення ЗС України спільно з Командуванням медичних сил ЗС України проведено курс реабілітації військовослужбовців Збройних Сил України.
Це вже четвертий курс за останні два роки, який проводиться у рамках реалізації проєкту надання послуг з медико-психологічної реабілітації військовослужбовців – учасників операції Об’єднаних сил.
Одна із розробниць програми реабілітації та кураторка курсу, провідна психологиня відділу оперативної психологічної роботи у військах (силах) Центру морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України Наталя Степук наголошує: «Реабілітація за допомогою «мистецтв» використовує трансформаційну силу мистецтва для допомоги військовослужбовцям, які перебувають на реабілітації, виробити навички, необхідні для розкриття своїх внутрішніх потенціалів. Мистецтво акумулює в собі напрацювання попередників й водночас творить нові парадигми майбутнього. Синергетичний позитивний ефект впливу креативних індустрій є важливою частиною цього методу, який не тільки використовується психологами на світовому рівні, але також отримав належну теоретичну та практичну реалізацію в науковій школі військової психології ЗС України».
Під час курсової реабілітації, військовослужбовці брали участь у заняттях присвячених таким поняттям як «ресурс» та його можливостям з відновлення та наповнення психоемоційного стану людини, практично опрацьовували групову вправу щодо пошуку та створення «безпечного місця».
Протягом циклу психоедукаційних занять на тему «Теорія стресу», були розглянуті види стресових реакцій, зокрема реакції під час бойового стресу, роботи нервової системи під час бою та після, психофізіологічні та поведінкові наслідки бойового стресу зокрема.
Заняття щодо розвитку психологічного імунітету особистості, засвоєння та використання правил бою, виявлення ознак посттравматичного стресового розладу та супутніх емоційних та поведінкових реакцій розглядалися під час реабілітаційних занять у ширшому контексті роботи для досягнення позитивного трансформуючого досвіду індивідуума.
Багата й насичена культурологічна, мистецька та ресурсна програма цьогорічного психологічного реабілітаційного ретриту складалася з походів у дельфінарій, прогулянки в парк атракціонів, відвідин зоопарку та оглядових екскурсій Одесою, прогулянок берегом моря.
Споглядання та перебування в оточенні мистецтва прекрасного, буття у цьому творчому потоці стимулюють учасників реабілітації розкривати свої потенціали та формувати своє власне бачення майбутнього.
«Реабілітація мистецтвом» – багатогранний метод, котрий практично наповнювався, зокрема, й з незабутніх відвідин Одеського академічного театру музичної комедії ім. М. Водяного (вистава «Сільва»), Одеського академічного театру драми (вистава «Червоне та чорне») та Одеського академічного українського музично-драматичного театр ім. В. Василька (вистава «Сорочинський ярмарок»).
Військові-психологи – куратори курсу також урізноманітнили програму мистецько-орієнтованої реабілітації походами та екскурсіями до Військового музею, на військово-морську базу з відвідуванням флагмана «Гетьман Сагайдачний», участю в концерті до дня української мови в 59 будинку офіцерів, візитами до Одеського музею західного та східного мистецтва, Одеського археологічного музею та Одеського літературного музею з відповідними тематичними екскурсіями.
«Унікальність проєкту у тому, що психологи-фахівці не реабілітують військових як після демобілізації, тобто коли людина повністю повертається в цивільне життя. Наше завдання – відновлювати та підтримувати їхній бойовий дух, ми показуємо хлопцям та дівчатам вправи, які використовують під час навчання саморегуляції та для напрацювання стресостійкості. Під час розробки програми реабілітації враховуються особливості кожного роду військ. Це важливо, адже попередньо проводиться психологічна декомпресія військовослужбовців» – розповідає кураторка курсу Наталя Степук.
Загалом протягом двох тижнів були проведені заходи психоемоційного розвантаження та психічного відновлення психологічної безпеки особистості військовослужбовців, включно з методами групової та індивідуальної психологічної роботи, психоедукаційними заняттями, сеансами психоемоційної саморегуляції з використанням елементів тілесно-орієнтованої терапії.
Довідково: Курс реабілітації військовослужбовців Збройних Сил України в рамках реалізації проєкту надання послуг з медико-психологічної реабілітації військовослужбовців – учасників ООС на базі Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Одеський» відбувається за підтримки начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенанта Сергія Корнійчука, Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗС України та Командування медичних сил ЗС України.
Головне управління морально-психологічного забезпечення ЗС України