Співробітництво Збройних Сил України з НАТО продовжує зміцнюватися

2 Квітня 2021р. / 12:22

Про це, сьогодні, під час онлайн-брифінгу повідомив начальник управління двостороннього військового співробітництва Головного управління військового співробітництва і верифікації Збройних Сил України полковник Андрій Павелко.

4 квітня цього року Організація Північноатлантичного договору, відзначатиме сімдесят другу річницю свого створення. Практична взаємодія України з НАТО розпочалось у 1994 році, коли наша країна приєдналась до програми “Партнерство заради миру”. Вона набрала ще більших обертів з підписанням Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО у 1997 році, була зміцнена упродовж 2002 – 2008 років у рамках процесу євроатлантичної інтеграції держави, а своїх остаточних рис набула після закріплення у Конституції України курсу на членство в Альянсі у 2019 році.

– Сьогодні, у співпраці з Альянсом, Збройні Сили України мають на меті виконання двох ключових завдань. Це, по-перше, реформування Збройних Сил України відповідно до сучасних стандартів та нарощування їх спроможностей з відбиття збройної агресії проти України. По-друге – досягнення сумісності визначених сил та засобів Збройних Сил України з військовими формуваннями країн-членів НАТО та партнерів для забезпечення здатності діяти спільно під час проведення операцій з підтримання миру та безпеки та заходів підготовки військ, а також досягнення військових критеріїв для членства в Альянсі, – зазначив полковник Андрій Павелко.

Реалізуючи ці завдання, Збройні Сили України використовують увесь спектр існуючих на сьогодні механізмів та програм співробітництва з Альянсом. В першу чергу це –  військовий діалог на стратегічному рівні шляхом участі керівництва Збройних Сил України у щорічних засіданнях Військового комітету НАТО. Також, українські військовослужбовці активно залучаються до реалізації програм НАТО. Це, зокрема, Програми удосконалення військової освіти, Програми професійного розвитку та Ініціативи з розбудови доброчесності, прозорості та зниження корупційних ризиків у діяльності оборонних та безпекових інституцій шляхом участі у відповідних семінарах, курсах, стажуваннях, корабельній практиці тощо. Важливим аспектом є набуття ЗС України сумісності та здатності діяти спільно з військовими формуваннями НАТО.

– З використанням механізму Програми перевірки та зворотного зв’язку Концепції оперативних можливостей НАТО оцінюється готовність підрозділів Збройних Сил України до спільних дій з союзниками у складі багатонаціональних формувань. На цей час участь в Концепції оперативних можливостей беруть 13 підрозділів та військових частин Збройних Сил України. Нашим вагомим досягненням стала сертифікація НАТО у 2019 році оперативно-тактичної групи спеціального призначення. Вперше за всю історію Сил спеціальних операцій НАТО група ССпО держави-партнера пройшла відповідну сертифікацію та була включена до складу додаткового комплекту сил і засобів Сил реагування НАТО, – зауважив полковник Андрій Павелко.

З 2008 року Збройні Сили України беруть участь у Програмі НАТО з обміну даними про повітряну обстановку. Сьогодні організовано регулярний обмін інформацією в межах західного та південного позиційних районів. Планами на перспективу передбачено перехід на вищий рівень взаємодії – обмін класифікованими даними.

This will close in 0 seconds