В Києві відбувся  тренінг для тренерів «Демократичний контроль над збройними силами та його ключові напрями»

21 Вересня 2024р. / 15:30

Днями в Києві, у межах виконання Програми підтримки ОБСЄ для України, яка реалізується у співпраці з Міністерством оборони України та Женевським центром з управління сектором безпеки (DCAF), відбувся триденний тренінг для тренерів «Демократичний контроль над збройними силами та його ключові напрями» з метою поглиблення обізнаності та просування демократичного контролю над Збройними Силами України.

Робота тривала у таких секціях: демократичний контроль над збройними силами; захист прав та свобод військовослужбовців збройних сил; рівні права та можливості для жінок і чоловіків у збройних силах; взаємодія збройних сил з громадянським суспільством та медіа; доброчесність у збройних силах.

У даному заході взяли участь близько 30 представників та представниць структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, органів військового управління, Національного університету оборони України та 10 представників та представниць громадських організацій, національні і міжнародні експерти та експертки з ключових сфер демократичного контролю над збройними силами з України, Польщі, Болгарії, Литви, Німеччини, Греції, Норвегії, Швеції, міжнародних організацій – ООН, DCAF, ОБСЄ.

«Збройні сили України не мають бути закритою структурою. Це є вимогою нашого законодавства та кращих практик держав-партнерів. Навіть в умовах повномасштабної війни нам важливо продовжувати зміцнювати демократичний цивільний контроль, базуючись на принципах відкритості та прозорості», – сказав заступник Міністра оборони України Станіслав Гайдер у своєму виступі на відкритті триденного тренінгу.

У свою чергу Посол Марцел Пешко, спеціальний представник Головування ОБСЄ/Координатор проєктів ОБСЄ в Україні зазначив, що: «ОБСЄ продовжує надавати підтримку Україні у здійсненні демократичних реформ, зокрема оборонної реформи, яка має посприяти подальшій інтеграції України в європейську спільноту».

Начальник Центрального юридичного управління Генерального штабу Збройних Сил України полковник юстиції, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Богдан Шамрай підкреслив у своєму виступі важливість впровадження принципів демократичного цивільного контролю під час дії правового режиму воєнного стану з точки зору організаційно-правових аспектів забезпечення дотримання норм міжнародного гуманітарного права в Збройних Силах України, адже це є запорукою ефективного виконання визначених завдань.

Протягом триденного тренінгу були представлені попередні результати й напрацювання Програми підтримки ОБСЄ щодо оцінки демократичного контролю над Збройними Силами України та розроблені на її основі рекомендації щодо посилення демократичного контролю та його ключових напрямів.

Зокрема, експерти та експертки обговорили: результати проведеного моніторингу прав і свобод військовослужбовців під час воєнного стану; порадник з принципів демократичного контролю над збройними силами; порадник з прав та соціальних гарантій військовослужбовців та членів їх сімей під час воєнного стану; навчальний курс та порадник з доброчесності у ЗСУ під час воєнного стану; навчальний курс та робочу версію посібника для командирів та радників з гендерних питань у ЗСУ «Рівні права та можливості для жінок та чоловіків у ЗСУ», «Права людини у збройних силах: компендіум стандартів, передових практик та рекомендацій», «Управління та реформування сектору безпеки».

Начальник Головного управління комунікацій Збройних Сил України полковник Богдан Сеник у своєму виступі окреслив широке коло питань щодо взаємодії медіа та громадянського суспільства зі ЗС України під час дії воєнного стану. Він наголосив, що «Порадник з питань взаємодії медіа та громадянського суспільства зі Збройними Силами України в період дії правового режиму воєнного стану» за рахунок своєї адаптивності, оновлювальності та врахування досвіду надає можливість Збройним Силам України постійно працювати над розширенням своєї присутності в інформаційному просторі України та світу для забезпечення донесення об’єктивної та оперативної інформації до громадськості.

Директорка Українського інституту медіа та комунікацій Діана Дуцик розповіла про виклики у взаємодії між ЗС України та громадянським суспільством/та медіа та ефективні способи їх подолання й взаємодії.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко у своєму виступі розкрив досвід співпраці НСЖУ зі ЗС України, зокрема наголосив на важливості роботи комунікаційних структур підрозділів Сил оборони України та ефективності роботи пресофіцерів під час взаємодії із медіа.

Аташе з оборони Канади Посольства Канади в Україні полковник Серж Менар поділився досвідом та прикладами про важливу участь жінок у Збройних Силах Канади.

Керівник програми «Жінки, мир, безпека» Корнеліус Нолен ООН Жінки в Україні розповів про підтримку просування Порядку денного «Жінки, мир, безпека» в України, особливо у секторі безпеки та оборони».

Урядова Уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко акцентувала увагу учасників та учасниць тренінгу у своєму виступі «Ґендерна рівність у секторі безпеки та оборони» на тому, що Другий Національний план дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека, безпека» на період до 2025 року був оновлений Урядом України 16 грудня 2022 року у відповідь на нові виклики та загрози повномасштабного російського вторгнення в Україну. Україна стала першою країною у світі, яка прийняла Національний план дій під час війни.

За підсумками навчання учасники та учасниці тренінгу пройшли тестування, за результатами якого їм були вручені відповідні сертифікати.

This will close in 0 seconds